Son dakika :
Anasayfa / Güncel Platform / Bilim Haberleri / Kanlı Ay Tutulması ( 2015 – Canlı Yayın )


Kanlı Ay Tutulması ( 2015 – Canlı Yayın )

2015 yılının en önemli bilim  olaylarından biri olan Kanlı Ay Tutulması bu gece net bir şekilde gözlemlenebilecek. Bu muhteşem Kanlı Ay Tutulması seyri 03:00 saatlerinde başlayıp tahminen Türkiye saatine göre 06:30 da sona erecek. Tutulma ortası zaman dilimi ise uzmanların açıklamasına göre 05:50 sularında gerçekleşecek.

Bundan önceki tutulma 1982 yılında gerçekleşmişti. Bu tutulmadan sonrakinin ise 2033 yılında gerçekleşeceği belirtildi.

superay

Kanlı Ay tutulması nedir ?

Ay’ın Dünyamıza yakın mesafede olduğu ve Ay renginin kızıla dönüştüğü gök olayıdır. Bu tutulmada Ay, gezegenimize en yakın noktaya ulaştığı için bu gök olayı Süper Ay olarak da adlandırılıyor. Bu nedenle iki gök olayını aynı anda gözlemleme imkanına sahip oluyoruz. Uzmanların açıklamasına göre  bu gök olayı 33 yılda bir gerçekleşmektedir.

Bu tutulma esnasında deprem olacağı gibi bir çok asılsız söylemler geçmişte internet üzerinden paylaşılmış ve gündemde paniğe yol açmıştır. Kanlı ay tutulması, adını sadece ayın tutulma esnasındaki kızıl renginden almaktadır. Gerçek kan ile bir ilgisi yoktur. Bazı astrologlar 33 yılda bir gerçekleşen bu görsel şölenin, insanların burçları üzerinde etki yarattığını söylemektedirler. Astroloji ile bir bağlantısı var mıdır bilinmez fakat, bu tür gök olayları dünyanın manyetik işleyişine olumsuz etki etmemektedir.  Gök bilimcilerin ve astronomi tutkunlarının tarihte nadiren rastlayacağı olaylarından biri olan kanlı ay tutulması, bir çok amatör ve profesyonel fotoğrafçının ve medyanın ilgisini çekmiş durumda.

TÜBİTAK’tan Kanlı Ay ile ilgili Resmi Açıklama Geldi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Profesör Dr. Halil KIRBIYIK tutulma ile ilgili şunları dile getirdi:

“Bu tutulma olağanüstülük açısından oldukça önemli bir yere sahip. Dünya Güneş ile Ay arasındaysa ve hepsi bir çizgi üzerinde bulunuyorsa tam tutulma gerçekleşir. Ay Dünya’nın gölgesinde kalır. Ay’ın yörüngesi tam dairesel değildir, eliptiktir. Bu nedenle yörüngesinin öte noktası vardır. Aynı zamanda en yakın olduğu zamanda bu tutulma ’Süper Ay’ olarakta tanımlanıyor Böylece bu iki olay birleşince güzel bir tutulma gözlemi var.”

Bu muhteşem olayı an ve an canlı olarak sitemiz üzerinden izleyebilirsiniz.  Veriler NASA’ dan ulaştırıldığı için yayın esnasında  oluşabilecek aksaklıklara müdahale edilememektedir. İyi seyirler dileriz

Cevapla

E-posta adresiniz görünmeyecek. Zorunlu alanları doldurun *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top