Son dakika :
Anasayfa / Güncel Platform / Uzay Nedir ?


Uzay Nedir ?

Uzay nedir ?

Güneş sistemini okulda yada eğitim kurumlarında ölçekli modellerde tanımışızdır ve eğitim hayatımızda güneş sistemi , dünya ve gezegenler ile ilgili deneyler resimli çalışmalar ve el işi örnekleri yapmışıszdır. Yada bir bilim müzesini gezerken plastikten strafordan yapılma ürünlere rastlamışıszdır.

Çoğu insan için, güneş sisteminin temel zihinsel imajı vardır. Düzenli bir kent üzerinde farklı büyüklükteki evler gibi.

İnsanoğlu zaman içerisinde teknolojinin günden güne gelişmesi ile uzay ve uzaydaki gezegenler yıldızlar galaksiler hakkında yeni bilgiler edinmekte ve bu bılgılere dayanarak teorıler uretmektedir.

Boş bir alanda çığlık attığınızda sesiniz uzak bir bölgeden bile duyulabilir.Ancak uzayda hava olmadığından dolayı ses dalgaları yayılamaz.

Uzay boşluğu Dünyamızdan yaklaşık olarak 100 km sonra başlar.
Uzay genellikle boş olarak kabul edilir. Fakat bu doğru değildir. Yıldızlar ve gezegenler arasındaki büyük boşluklarda oldukça büyük miktarda ince gaz ve toz tabakaları vardır.Bu tabakaların kapladığı alanın her metreküpünde mılyonlarca molekul bulunmaktadır.
Uzay aynı zamanda içerisinde birçok tehlikeli radyasyon barındırır. Bu tehlikeli radyasyon , kızılötesi ve ultraviyole radyasyonu daha çok Güneş’ten gelmektedir.Bunun yanı sıra Yüksek enerjili X-ışınları, gama ışınları ve kozmik ışınlar uzak yıldız kümelerinden ve galaksilerden ışık hızı ile gelmektedir.
Günümüzde uzaya olan ilgi tahmin edildiğinden daha fazla artmıştır. Bilim adamları ve Ulusal uzay kurumları bu uçsuz bucaksız boşluga yeni uydular ve araştırma cıhazları gondererek hergün yeni bir ilerleme kaydetmektedir. Ancak teknolojimiz henüz ışık yılı hızına erişemediğinden dolayı insanoglunun uzayda alabildiği en uzak yol yakın cevremızdekı gezegenler ile sınırlıdır.

Uzay.Net Sitesinde yer alan tüm yazılı materyaller tescilli olup izinsiz kopyalanamaz taklit edilemez ve değiştirilip başka sitelerde/sayfalarda kullanılamaz. Aksi durumda kopya içerik kullandığı tespit edilen siteler ve site yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılır.

Uzay nedir ? Güneş sistemini okulda yada eğitim kurumlarında ölçekli modellerde tanımışızdır ve eğitim hayatımızda güneş sistemi , dünya ve gezegenler ile ilgili deneyler resimli çalışmalar ve el işi örnekleri yapmışıszdır. Yada bir bilim müzesini gezerken plastikten strafordan yapılma ürünlere rastlamışıszdır. Çoğu insan için, güneş sisteminin temel zihinsel imajı vardır. Düzenli bir kent üzerinde farklı …

UNET ~ Değerlendirme

Kullanıcı değerlendirmesi - 100%

100%

Oy Aldı

Kullanıcı puanı: 3.77 ( 6 değerlendirme)
100

34 yorum

  1. tüm madddeler birirne bağlıysa bir madde ömrünü tamamladığında tüm maddelerinde ömrüü tamamlamış olması lazım ve/veya bir madde öldüğünde diğer maddelerinin gücüne karışması lazım buda ölen maddenin hala yaşadığını gösterir ya da bu ilizyona sebeb olur bir iki önermede tamamen ilizyon olabilir yani bir varlık diğer varlıklarla ilişkisi olmadığını gösterir sanırım bundan sonra inanç meselesine girmektedir neye inandığımıza bağlı ben yalnızlığa inanıyorum diğer gezegenlerle benim gezegenimin hiç bir alakası yok ve/veya benim gezgenim bile yok inanmak gereksiz araştırılması gerekende bu uzayda gezegenler arası yıldızlar arası milyarlarca galaksi ve samanyolunun birbirinden uzaklaşması araştırılmalı bu uzaklaşmanın sebebleri nelerdir ? boşluk bizi yanıltıyor olabilir mi ? beyinimize gelen sinyaller uzayın görüntüsünü anlamızda bize engel mi teşkil ediyor? kısa kesmek istiyorum yazmak istediğim çok şey var kafamı kurcalayan bulamadığım bir anlam veremediğim beynimin izah edemediği yolu göremediğim görmekveveya görememekte mevcuttur şimdi nebulalar ve süper novaların bizim samanyolumuzdan neden bu kadar uzakta olduğunu araştırmalıyım bigbang olayından önce mi var oldular yoksa bigbang sonrasında mı var oldular yakşalık olarak 13.7 milyar yıl önce tabi güneşten büyük gezegenlerin ve yıldızların olması bu gezegen ve yıldızların süpernovaya donuşme ihtimailin olması bu evrenin dahada büyüyyeceğini göstermekte olabilir ve/veya olmayabilir tabi bing bangde inanmadığımı söylemeliyim belkide artık geüneşten daha büyük gezegenlerin ve yıldızların olması düşünüldüğünde veveya olmaması bizeevrenin sınırlarını ölçmemize imkan sağlamaz ıalbertin 14 yaşındayken ortaya attığı ışık hızında hareket etme konusuna gelince ışıkhızında hareket etmek mümkün olabilir buda beyinle alakalı bir durum demek istiyorum beyin anlayamadıktan sonra ışık hızında hareket edemezsiniz mümkün değil yanizihnin özgür kalması lazım düşüncelerden arınmış olmak lazım ışık hızına ulaşmanınmaddeye dökülmüş hali e=m.c2 olması böyledir 60 yıldır bu kural geçerli başka bir kural bulan olmadı maalesef bulacağınıda sanmayan insanlar çoğunlukta hadi iyi günler

  2. Çok Saolun Ödevimden 100 aldım

  3. süpeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  4. emeginize saglık tskler

  5. çok güzel çok beğendim

  6. her şeyi öğrendik teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz görünmeyecek. Zorunlu alanları doldurun *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top